Wrażenia z praktyki w Anglii (PLYMOUTH)

Praktyka zagraniczna w ramach programu Leonardo da Vinci w Plymouth w hrabstwie Devon odbyta przez studentkę WSE Annę Seweryn

Miasto Plymouth w hrabstwie Devon

Devon - hrabstwo w Wielkiej Brytanii (Anglia) na Półwyspie Kornwalijskim.

 • ośrodek administracyjny: Exeter
 • główne miasta: Plymouth, Torbay

  Północne wybrzeża hrabstwa nad Kanałem Bristolskim wyznaczają urwiste skały, podczas gdy południowe wybrzeże (nad kanałem La Manche) obfituje w naturalne przystanie.

  Devon ma długie tradycje morskie. Pochodził stąd Francis Drake, który opłynął świat i pokonał Hiszpańską Armadę.

  Są tutaj też bogate tereny rolnicze słynące z bydła i produkcji śmietany.

  Turystyka jest rozwinięta. Turyści odwiedzają głównie Torbay oraz góry Dartmoor i Exmoor, które zostały przekształcone w parki narodowe.

  Z Devon pochodzi MUSE - coraz bardziej znany zespół rockowy uznawany za jeden z najlepszych zespołów koncertowych. W jego skład wchodzą Matthew Bellamy, Dominic Howard i Christopher Wolstenholme.

  Plymouth to jeden z największych portów Wielkiej Brytanii, położony nad rzeką Plym i Tamar na granicy między Kornwalią a Dewonem. Port nad kanałem La Manche.

  Liczba mieszkańców ok. 253 tys.

  Miasto zbudowane zostało nad jednym z największych naturalnych portów na świecie. Plymouth jest jednym z największych miast na południowym wybrzeżu Wielkiej Brytanii. W mieście znajduje się wiele zabytkowych kamienic i pozostałości z czasów jego świetności.

  Plymouth to miasto niezwykłe, tętniące życiem, miejsce wielu imprez kulturalnych, np. festiwal „Szacunek = Respekt” dla kultur całego świata.  A oto garść wspomnień Ani Seweryn z pobytu w Anglii

  Miałam przyjemność odbyć świetną praktykę w ramach programu Leonardo da Vinci, która została zorganizowana przez naszą uczelnię. Program ten ma na celu promowanie mobilności pracowników na europejskim rynku pracy.

  Moja praktyka trwała 15 tygodni i odbywałam ją w biurze rachunkowym w Plymouth, UK. Polecenia, które miałam wykonywać były przedstawiane mi stopniowo - od najprostszych po bardziej skomplikowane. Na początku wprowadzałam dane z faktur sprzedaży i zakupów, później dodatkowo zajmowałam się rozliczeniami z tytułu wynagrodzeń i rozliczeniami z tytułu VAT. Miałam także możliwość analizowania prostych sprawozdań finansowych. Dodatkowo uczestniczyłam w spotkaniach z klientami, które wspominam bardzo miło, gdyż dały mi możliwość poprawienia moich umiejętności komunikacyjnych w języku angielskim finansowym.

  Mój szef Mike – świetny, bardzo cierpliwie dokładnie i zrozumiale tłumaczący wszystkie zagadnieni, co w połączeniu z praktyką było dla mnie bardzo pouczające. Firma posiadała klientów w różnych częściach Anglii, miałam więc możliwość podróżowania w ramach pracy do takich hrabstw jak Gorset, Somerset i Cornwall. Po spotkaniu biznesowym był zawsze czas na krótką wycieczkę krajoznawczą połączoną z degustacją tradycyjnych potraw. Polecam Cornish Pasty. Po zakończeniu praktyki zostałam zaproszona przez szefa firmy na pożegnalny obiad w restauracji francuskiej.

  Zamieszkałam w licznej rodzinie Jean, gdzie zostałam serdecznie przyjęta. Pani Jean – host mama zawsze uśmiechnięta, służąca pomocą, poradą była jak przyjaciółka. Czas wolny od pracy spędzałam razem z rodziną, biorąc udział w wypadach na łono natury - pieszo lub pływając stateczkami. Innym razem uczestniczyłam w balu klubu jive, w balu świątecznym oraz balu charytatywnym w pięknej ogromnej sali stanowiącej własność wojska. Wspaniałą ozdobę sali stanowiły obrazy Rodziny Królewskiej.

  Wiele wspaniałych rzeczy miałam okazję zobaczyć dzięki życzliwości moich angielskich przyjaciół. Widziałam Plymouth City Museum & Art. Galery. W budynku muzeum znajduje się biblioteka, z której zbiorów oraz internetu mogą korzystać studenci. Elizabethan House, posiadłość z 1600 roku ze spiralnymi schodami, starymi meblami i wspaniałymi ogrodami, zrobiły na mnie ogromne wrażenie. National Marine Aquarium - największe i najpiękniejsze akwarium w UK wywarło na mnie niesamowite wrażenie. Moją dużą słabością są zakupy. Plumouth i okolice to miejsce zdolne zaspokoić nawet niezwykle wybredne gusty. Moje ulubione miejsca to: Trago Mils, Drake Cirrus i wszystkie sklepy w centrum. Po zakupach krótki odpoczynek pośród pięknych, egzotycznych roślin w Endsleigh Garden. I na koniec pyszna gorąca czekolada w Endsleigh Garden.

  I jeszcze na koniec ciekawostka – geneza Święta Dziękczynienia. Dzień Dziękczynienia, Święto Dziękczynienia, (ang. Thanksgiving Day), święto obchodzone w USA w czwarty czwartek listopada, w Kanadzie zaś w drugi poniedziałek października jako pamiątka pierwszego Dziękczynienia członków kolonii osadników z Plymouth w 1621r.

  Pielgrzymi, którzy przypłynęli do Ameryki na pokładzie statku Mayflower byli pierwotnie członkami Angielskiego Kościoła Separatystycznego (odłamem Purytanów). Wcześniej ruszyli ze swych domostw w Anglii i pożeglowali do Holandii (Niderlandów), aby uciec przed prześladowaniem religijnym. Tam cieszyli się większą tolerancją religijną, ale w końcu rozczarowali się holenderskim sposobem życia, uznając go za bezbożny. Szukając lepszego życia, Separatyści wynegocjowali z londyńską kompanią handlową sfinansowanie pielgrzymki do Ameryki i w 1620 wypłynęli z Plymouth do Ameryki.

  Chciałam bardzo podziękować Władzom Uczelni za możliwość uczestniczenia w tej praktyce. Zachęcam wszystkich do skorzystania z tej szansy, która jest okazją do praktycznego wykorzystanie wiedzy teoretycznej zdobytej na studiach, poznania kultury angielskiej i zawarcia interesujących znajomości. Gorąco polecam.
 • Galeria zdjęc:
   
  Powrót