Wizyta Króla Kazimierza Wielkiego w Bochni

Widowisko historyczne na Rynku - okazji 700. rocznicy urodzin Króla

30 kwietnia 2010 roku

Przez tłumy mieszczan został powitały Król Kazimierz Wielki, który w piątek w towarzystwie rycerstwa i dworskiej świty przybył na bocheński Rynek. Honory oddały mu najwyższe władze Solnego Grodu (i Powiatu) oraz przedstawiciele różnych stanów i cechów rzemieślniczych.

Król Kazimierz wraz z żoną Aldoną Anną przybyli na rynek konno. Naprzeciw, również konno wyjechał im burmistrz, witając już u bramy grodu. W królewskim orszaku szli rycerze ze straży przybocznej, królewska świta, biskup Bodzanta oraz grupa mnichów i mniszek oraz piesi rycerze.

Kazimierz Wielki, po czym chwalił mieszczan za zmiany i widoczny rozwój grodu. Pokłon i dary składali władcy kolejno przedstawiciele wszystkich stanów. Dyrektor muzeum Jan Flasza przedstawił historię powstania pomnika króla. Później odegrano scenki przypominające niebagatelne zasługi Kazimierza Wielkiego dla rozwoju miasta. Przed królem wystąpiły też orientalne tancerki, odbyła się też rycerska walka o laur wręczany przez jego piękną małżonkę. Świętujący swój jubileusz władca nie chcąc psuć radosnego nastroju darował nawet życie sprowadzonym przed jego oblicze dwóm pojmanym łotrzykom (nieuczciwemu piwowarowi i hazardziście) zamieniając im karę śmierci na czasowe zakucie w dyby.

Widowisko historyczne zorganizowane z okazji 700. rocznicy urodzin Króla przygotowano z rozmachem - kilkadziesiąt zaangażowanych weń osób przebranych było w średniowieczne stroje, w swoje role wcielili się autentyczni bocheńscy urzędnicy, górnicy, hutnicy, lekarze, czy przedstawiciele miejscowej uczelni. Rozpoznawanie w różnych postaciach znanych osobistości lokalnego życia publicznego było dla widzów dodatkową atrakcją.

Galeria zdjęc:
 
Powrót