BOCHEŃSKI UNIWERSYTET OTWARTY

”My i świat antyczmy”
- wykład profesora Aleksandra Krawczuka

Dnia 6 kwietnia 2011 roku niecodziennym gościem Bocheńskiego Uniwersytetu Otwartego był prof. Aleksander Krawczuk.

Aleksander Krawczuk urodził się 7 czerwca 1922 r. w Krakowie.

Polski historyk starożytności i eseista, profesor nauk humanistycznych, profesor zwyczajny Uniwersytetu Jagiellońskiego, minister kultury w latach 1986-1989, poseł na Sejm I i II kadencji.

Podczas II wojny światowej był żołnierzem AK.
W 1997 prezydent
Aleksander Kwaśniewski, w uznaniu wybitnych zasług dla kultury narodowej, odznaczył prof. Aleksandra Krawczuka Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

Profesor Krawczuk zajmuje się historią starożytną, popularyzuje zagadnienia związane z antykiem, prowadził m.in. cykl dokumentalny Antyczny świat profesora Krawczuka. Opublikował liczne, tłumaczone na szereg języków, prace naukowe i książki popularnonaukowe, należy do Związku Literatów Polskich.

I właśnie świat antyczny był tematem niezwykle interesującego wykładu Pana profesora, wykładu, który niebawem przekształcił się w swobodną pogawędkę, czasem przerwaną żartem.
Profesor mówił o najróżniejszych żywotnych do dziś sprawach antycznych, a także bardzo jasno i ostro wykładał swe poglądy na historię, i nasze, współcześnie migające życie.
Mówiąc, że wartości antyczne są nadal aktualne, nawiązał Pan profesor do tego, że właściwie Unia Europejska ma zasięg zbliżony do Imperium Rzymskiego, a więc w jakiś sposób zbliżyliśmy się do tamtych jakże odległych czasów.

Okazało się również, że wśród uczestników BUO są uczniowie profesora i była to chwila miłych wspomnień.

Profesor nawiązał również do czasów II wojny światowej i okupacji i uraczył uczestników garścią niezwykłych wspomnień.

Wykład zakończył się obietnicą profesora, że odwiedzi jeszcze Bocheński Uniwersytet Otwarty.

Galeria zdjęc:
 
Powrót