NAJEMNICY BOCHEŃSCY – SEZON 2011

Sezon 2011 dla Najemników Bocheńskich zaczął się w dzień Imienin Króla Kazimierza Wielkiego. Wtedy to, po raz pierwszy w tym roku, mieszkańcy Bochni usłyszeli  huk piszczela - repliki średniowiecznej broni palnej.  

W strojach z XV wieku, pod przewodnictwem władz miasta, przeszliśmy ulicami Bochni pod pomnik Kazimierza Wielkiego, gdzie złożyliśmy wieniec.

 26 kwietnia braliśmy udział w tradycyjnym święcie Rękawki odbywającym się na Kopcu Kraka. Tłumy ludzi przyszło zobaczyć obrzędy, potyczki wojów i wystawy kramarzy. Sami, oprócz stoiska, zabraliśmy dyby, które jak zwykle cieszyły się wielkim zainteresowaniem i dostarczyły masę śmiechu.
Tych, których dyby przerażały, mogli zrobić sobie zdjęcie w stroju wikingów.

Weekend spędzony na Osadzie VI Oraczy upłynął pod znakiem Pikniku Rodzinnego, na którym mimo, iż pogoda nie okazała się dla nas łaskawa, zabawialiśmy ludzi średniowieczną grą Kubb oraz pokazywaliśmy jak wyglądała praca w kuźni.

Dostąpiliśmy też zaszczytu wzięcia udziału w akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Krzysiek, w XV wiecznych płatach, w asyście Pawła, Ady, Anki i Justyny, czytał najmłodszym zainteresowanym fragment książki pt. „Historia żółtej ciżemki”.

22 maja, na zamku w Ogrodzieńcu, odbyła się impreza historyczna  „W kręgu Starej Baśni”. Tradycyjnie pokazaliśmy nasze stoisko, ale tym razem, Paweł wraz ze swoją przenośną kuźnią dawał pokazy sztuki kowalstwa.  Ewa i Marcin, pokazywali różne sposoby robienia krajek.

W tym samym dniu, w Bochni, telewizja Silesia kręciła reportaż o ziemi bocheńskiej, w którym wzięliśmy udział odziani w średniowieczne stroje nawiązujące do barw miasta.

 Tego roku obchodziliśmy Dzień Dziecka podwójnie. Najpierw w Bieżanowie, gdzie wraz z bractwami odtwarzającymi europejskie zakony zbrojne, pokazaliśmy jak wyglądało uzbrojenie i opancerzenie(oraz jak się ich używało), a także jak wyglądały tańce dworskie. Co bardziej niesfornych zakuwaliśmy w dyby.

Dzień później, na Parafialnym Pikniku Rodzinnym, na bocheńskich Plantach Salinarnych dostarczyliśmy masy radości zabawami z płachtą i grą Kubb. Tak jak dzień wcześniej, co bardziej niesfornych zakuwaliśmy w dyby.    

W dniu 11.06 delegacja naszego bractwa w strojach średniowiecznych uświetniła rozdanie dyplomów absolwentom Wyższej Szkoły Ekonomicznej.

Galeria zdjęc:
 
Powrót